10o Πανελλήνιο Συνέδριο Χημικής Μηχανικής

Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών ανέλαβε την τιμητική σκυτάλη διοργάνωσης του 10ου Πανελλήνιου Επιστημονικού Συνεδρίου (10ο ΠΕΣΧΜ), το οποίο θα διεξαχθεί στην Πάτρα από τις 4 έως τις 6 Ιουνίου του 2015. Σε αυτή την προσπάθεια συνεπικουρείται ως οικοδεσπότης από το Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας  (ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ), ενώ στην Οργανωτική Επιτροπή συμμετέχουν επίσης όλες οι ελληνικές ακαδημαϊκές και ερευνητικές μονάδες, οι οποίες δραστηριοποιούνται σε αυτή την επιστημονική περιοχή.

Η σειρά των Πανελλήνιων Επιστημονικών Συνεδρίων Χημικής Μηχανικής τα οποία διεξάγονται από το 1997 κατά σειρά στην Πάτρα, την Θεσσαλονίκη και την Αθήνα, με ευθύνη των αντίστοιχων Ακαδημαϊκών Μονάδων και των σχετικών Ερευνητικών Φορέων, έχει γίνει ένας ιδιαίτερα επιτυχημένος θεσμός για την επιστημονική κοινότητα των Ελλήνων Χημικών Μηχανικών, που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Μια κοινότητα με πολύ μεγάλες επαγγελματικές και επιστημονικές διακρίσεις σε ολόκληρο τον κόσμο. Αρκεί να σημειωθεί ότι η Χημική Μηχανική είναι σύμφωνα με την πρόσφατη έκθεση της RAND Corporation για το Υπουργείο Παιδείας, η κορυφαία ανάμεσα σε όλα ανεξαιρέτως τα επιστημονικά πεδία στην Ελλάδα.

Σε αυτό το 10ο Συνέδριο, αρχή ενός 4ου κύκλου συνεδρίων, οι προσπάθειες θα επικεντρωθούν στην προβολή των διεπιστημονικών περιοχών, στις οποίες επεκτείνεται η Χημική Μηχανική, όπως και στην ενίσχυση των σχέσεων με την Βιομηχανία. Οι στόχοι αυτοί αντικατοπτρίζονται τόσο στην επιλογή των προσκεκλημένων ομιλητών όσο και στην διοργάνωση ειδικών συνεδριών βιομηχανικού ενδιαφέροντος.

Παράλληλα με αυτές τις δραστηριότητες, θα βρούμε την ευκαιρία να συζητήσουμε επίσης για την τρέχουσα κατάσταση και το μέλλον της εκπαίδευσης και της απασχόλησης του Χημικού Μηχανικού στην Ελλάδα και τον κόσμο, στις ιδιαίτερα δύσκολες σημερινές συνθήκες.

Σκοπός μας είναι το 10ο ΠΕΣΧΜ να αποτελέσει ορόσημο ανασύνταξης και ανανέωσης για όλη την κοινότητα των Ελλήνων Χημικών Μηχανικών.

Καθηγητής Δημήτρης Ματαράς

Πρόεδρος 10ου ΠΕΣΧΜ