Βραβείο Στρατής Σωτήρχος

Το ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ (δημιούργησε το «Βραβείο Στρατής Σωτήρχος» με σκοπό να τιμήσει τη μνήμη ενός από τους διαπρεπέστερους ερευνητές του, τον Καθηγητή Στρατή Σωτήρχο, ο οποίος έχασε τη ζωή του σε τραγικό ατύχημα στις Βρυξέλλες, στις 13 Ιουνίου 2004. Το Βραβείο στηρίζει Καταπίστευμα το οποίο δημιουργήθηκε από συνεισφορές φίλων και συναδέλφων.

Φέτος το βραβείο  απονέμεται φέτος στον Δρ. Ali Khademhosseini, Καθηγητή στο Harvard Medical School, στο Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology και στο Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering, HΠΑ.

Ο Δρ. Khademhosseini θα παραλάβει το βραβείο σε ειδική τελετή, την Πέμπτη 4 Ιουνίου 2015 στο Συνεδριακό και Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών και θα παρουσιάσει διάλεξη με τίτλο «Nano- and Microfabricated Hydrogels for Regenerative Engineering»

Δείτε περισσότερα για το «Βραβείο Στρατής Σωτήρχος».